Çarşamba , 5 Ağustos 2015
TV & Magazin
Anasayfa » Araba » Oto Araç Alım Satım Vergi Cezası
Oto Araç Alım Satım Vergi Cezası

Oto Araç Alım Satım Vergi Cezası

Birden fazla konut veya otomobil alıp satanlar; evini yüksek fiyattan satanlar, konut kredisi kullananlar, mirasa konanlar, kira geliri elde edenler.

Bu yılın ilk 6 ayındaki bütçe gerçekleşmelerini açıklamak için basın toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sürpriz yapıp 661 bin vatandaşa vergi çıkardıklarını söyledi. Takvim’in haberine göre Bu kişilerin çeşitli faaliyetlerinden dolayı kazanç elde ettiği halde bugüne kadar vergi dairelerinin kapısını çalmadığını belirten Bakan Şimşek, “Bugüne kadar kapımızı çalmayan 661 bin kişi tespit ettik. Yıl sonuna kadar biz onların kapısına gideceğiz” dedi.

VERİLERE ÇOK YÖNLÜ KONTROL

Bugün’ün Maliye Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere göre vergi kaçağı 6 farklı faaliyetten oluşuyor. Söz konusu büyük liste bankalar, noterler, tapu ve nüfus idarelerinden Maliye’ye ulaşan elektronik veriler sayesinde oluşturuldu. İşte kapısı çalınacak vatandaşlar:

1- Bir yıl içerisinde birden fazla konut, arsa veya tarla gibi gayrimenkul alıp satan kişiler: Herhangi bir kaydı olmadığı halde konut alıp satanlar ya da kayıtlı emlakçıların Maliye’ye bildirmedikleri faaliyetler bu gruba giriyor.

2- Bir yıl içerisinde birden fazla taşıt alım satımı yapanlar: Türkiye’de çok sayıda vatandaş ek gelir amacıyla otomobil alıp satıyor. Ancak bu yolla elde ettiği geliri bilerek ya da bilmeyerek Maliye’ye beyan etmiyor. Maliye ticari kazanç elde ettiği halde bunun vergisini ödemeyen çok sayıda oto alım satımcısı tespit etti.

YENİ KONUTUNU SATANLAR

3- Satın aldığı tek konutu dahi 5 yıl içerisinde satanlar: Bu durumda konutun alımla satım arasındaki gelir farkından enflasyon düşülüyor, geriye kalan net tutar kazanç olarak nitelenip vergiye konu ediliyor. Bu durumu beyan etmeyenlerin kapısı her an çalınabilir.

4- Kira gelirini beyan etmeyenler.

5- Kendisine kalan mirası veraset ve intikal geliri olarak beyan etmeyenler.

6- Bankadan aldığı konut kredisi miktarından daha düşük değerde konut alıp düşük miktarda tapu harcı ödeyenler: Bazı vatandaşların bu şekilde devlete az harç ödediği tespit edildi.

GD Star Rating
loading...

Gelen arama sonuçları:

3 yorum

 1. Çok yanlış bir uygulama,Vatandaşın canı çok feci yanıyor etrafımda arkadaşlarımdan biliyorum çok haksız bir uygulama yapılıyor.tamam vergini al kimse karışmıyor bi şey de demiyor ama geri dönük olmamalı hadi oldu diyelim sen beyenname adı altında yüzde bin fazla para iste olmaz olamaz mantıklı değil.bu gün için alacağın beyanname 12tl tamam bunu geriye dönük ödesin re sen açtığın mükellef ama sen 540 tl her ay için istiyorsan olmaz olamaz ödeyemez vatandaş.Nasıl ödesin 2011 yılının son ayındayız çağırıyor vergi dairesine gidiyorsun sana diyor ki 2006 nın şu ayından açılışını yaptık imzala burayı git muhasebecine beyanname düzenle sonra gel öde,sende gidiyorsun muhasebecine hesaplıyorsun çıkan rakkama inanamıyorsun en iyimser 55 bin tl,normali 80-90 bin tl arası,şimdi bu yazımı okuyanlar arkalarına yaslansın bir düşünsün bu vatandaş ne yapacak (şimdi bana çok iş bilenler yapmasaydı diyecek ama o konu verilecek başka cevabım var) nasıl ödeyecek o çıkan fahiş parayı? ödeyemez ,

  Geriye alalım konuyu:sen vatandaşı çağırdın geldi imzalattın beyannameyi 12 tl den veya 50 tl den alma hakkın var istesen alırsın buna hiç bir vatandaş itiraz etmez ve bundan sonraki 2012 yılında düzenlemeni yaparsın noter satışında alırsın vergini sonuçta bilgisayarlara minik bir programa bakıyor herkesin tc kimlik numarası belli kayıt altına alırsın adet koyarsın geçti hemen vergisi çıkar öder sonra noter satışını gerçekleştirirsin olur biter.

 2. Alıntıdır;
  Aslına bakarsanız mükellefiyet durumunu “1 yıldan fazla veya 3-5 kere” gibi hususlara bağlamak yanlıştır.Mali idarenin görüşü,beklentisi veya niyetine göre değişir.Bazen 1 araç içinde mükellefiyet açarlar bazen 3-4 defa alıp satsanız da mükellefiyet AÇMAZLAR.Bu tür durumlarda eğer kişinin bu işi sürekli yaptığı ve amacının kazanç elde etmek olduğu kanısı doğarsa mükellefiyet tesis ederler.Maalesef ki ülkemizde denetim ve idare-mükellef ilişkisi ve irtibatı tam sağlanamadığı için yıllar sonra böyle süprizlerle karşılaşmak mümkün.Hiç başıma gelmedi ama sanıyorum karşılaşsaydım (mükelleflerimde dahil) şu yolları araştırır ve kendime savunma yolu belirlerdim.Tabiki ne kadar geçerli olacağı ancak o zaman belli olacak.

  1- Alıp satılan araçlar arasında ticari sayılabilecek bir araç var mı?
  2- tüm araçlar binek oto ise alı satım ve yenisinin alımı arasında ne kadarlık bir süre var.Yani kişinin üzerinde bir araç varken bunu satmadan kalkıp 3 tane daha alırsa ilk bakışta burada ticari bir maksat sezinlenebilir.Özel kullanım için alınan araç bir süre sonra model yenilemek vs.araçlarla satılıp yenisi alınabilir.(özel araç sahipleri bunu yapar genelde) Aracı alır 6 ay kullanır satar yenisini alır.1 yıl kullanır satar yenisini alır.Bana göre buradaki sihirli kelime “alır ve kullanır”. Yani burada ticari bir menfaat yoktur.Şayer araçlar içinde “ticari” bir araç varsa.İsterseniz 10 aracınızdan 1 tanesi ticari olsun..O zaman mükellefiyet açılır.Burada “ticaret yapmıyorum ki,aldım duruyor” mazereti de amiyane olacak ama “yemez”
  3- Bu tip alım satım işini sık yapanlar (amacı para kazanmak olanlar) genelde yanlarında bir yığınkimlik ve vekaletle gezerler.Örneğin arabamı satacağım zaman Kırklareli’den alıcı çıktı.Adamlar bu işi yaptığı için istanbula arabaları toplaya toplaya geliyorlar.Gayriresmi galericilik gibi.Her arabayı başka kişilerin üzerine alıyorlar (işte bu sorunu yaşamamak için) Herkesin de vekaleti ellerinde..Zaten yanlarında da para hazır.Hemen noter devri yapıldı,parayıda elime saydılar aldılar arabayı gittiler
  4- Ticari faaliyet kapsamında değerlendirmek için dairenin elinde bir delil olması lazım. Son sorudaki 2006 örneğine bakarsak arada 5 yıl var.Bu 5 yıl içinde (aracı binek sayıyorum) hiçmi 2-3 defa araç alııp kullanıp daha sonra satan olmamıştır. Kullanıyorum bir süre satıp başka bir model alıyorum deseniz,kim,hayır sen bu işi para kazanmak için yapıyorsun,diyebilir.Gerçi söylediğinize göre maliye diyor 2006 yılında açılış yapılan kişiye sormak isterim..Size yapılmış herhangi bir tebligat veya uyarıyı dosyadan çıkarıp gösterebildiler mi? Neye dayanarak açılış yapmşlar,noter devrine dayanarak mı?
  Size tavsiyem şu olabilir.
  * Eğer alıp sattığınız araçların tamamı binek sınıfı ise,araya hiç ticari araç katmamışsanız,
  * 2.bir aracı almak için öncekini satmışsanız,yani üzerinizde aynı anda 2 araç görünmüyorsa (ki aslında görünsede farketmez bence,ama 2′den fazla olunca savunması zor olur)
  * Eğer alış ve satışlar arasında kullanım için makul bir süre varsa (sürekli alıp 1-2 ay sonra satmamışsanız)
  * Vergi dairesi size tebligatları gösteremiyorsa
  Direkt mahkemeye gitmenizi öneririm.Elbetteki öncelikle avukata danışarak.. (alıntıdır.)

 3. arkadaşlar oto alım satımından dolayı ceza gelen arkadaşları 661 BİN KİŞİYİZ grubuna bekliyoruz… ve lütfen herkes telefon numaralarını email adreslerini bulunduğu il ve şehiri yazarsa hepimiz adına çok yararlı olacak..buluşma noktası ve ayrıntılı bilgilendirmeler için çok önemli.. mesela biz tolga beyle bu şekilde tanışıp görüştük…ama çok daha fazla kişiye ihtiyacımız var..lütfen bu tarz ceza gelen arkadaşlarınız tanıdıklarınız varsa onlarıda 661 BİN KİŞİYİZ grubuna yönlendiriniz..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
Reklamvizit